Senaste nytt!
Hem / Depression / ”Jag får sån hjärtklappning när jag tar min medicin”

”Jag får sån hjärtklappning när jag tar min medicin”

Jag behandlas för ångest, depression och smärta i trigeminusnerven, och äter 40 mg paroxetin och 10 mg amitriptylin. Men när jag tagit dom får jag hjärtklappning som tusan, som håller på i över en timme. Så nu är jag orolig för att det kan vara farligt?

Jag tar även Xanor, samt kosttillskott i form av och .

57 årig kvinna

Paroxetin tillsammans med amitriptylin kan ge ökad hjärtfrekvens = hjärtklappning som ”biverkan”. Kombinationen bör generellt sett undvikas.

Det orsakas av att paroxetin blockerar ett enzym i levern som bryter ner amitriptylin. Därmed blir dosen av amitriptylin för hög i blodet och kroppen, med bland annat hjärtklappning som följd.

Om du måste ha dessa läkemedel kan du prova att sänka dosen av amitriptylin.

Prata med din läkare om att sänka dosen eller hitta ett alternativ till amitriptylin.


Inte riktigt det du letade efter?

Gör en sökning. | Eller ställ din egen fråga här.

Prenumerera på nyhetsbrevet som kommer varje onsdag kväll med senaste veckans inlägg.

Symptom och problem som nämns här på sajten kan vara biverkningar av läkemedel. Rapportera gärna biverkningar till Läkemedelsverket.

Om Fredrik Hed

Apotekare och medicinjournalist, just nu redaktör för Diabetesförbundets medlemstidning Allt om Diabetes. Tidigare chefredaktör för Reumatikervärlden, Läkemedelsvärlden, Evidens och Tidningen Apoteket. Ofta anlitad moderator, bland annat i Almedalen.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *