Senaste nytt!
Hem / Läkemedel / Biverkning / Vad kan jag göra, jag blir så torr i munnen av min antidepressiva medicin?

Vad kan jag göra, jag blir så torr i munnen av min antidepressiva medicin?

Jag tar sertralin 50 mg sedan två månader, på grund av depression och ångest, och för ca tre veckor sedan ökade jag dosen till 100 mg eftersom jag tyckte att jag ännu mådde dåligt.

Mitt stora problem är att när jag ökade dosen blev jag så fruktansvärt torr i munnen och det gör att jag känner mig otroligt rastlös för detta! Igår gick jag ner till 50 mg igen.

Finns det någon annan antidepressiv medicin som man inte blir torr i munnen av? Jag står inte ut!

/Eva

Det är ett jobbigt problem med muntorrhet. Alla antidepressiva läkemedel har tyvärr denna biverkan, jag satt och tittade igenom de allra flesta av dem och de har alla denna biverkan.

Venlafaxin (Efexor) har möjligtvis lite mindre rapporterad biverkan av muntorrhet. Du skulle också kunna prova att byta till ett annat preparat i samma klass som det du tar, t ex citalopram, paroxetin eller escitalopram.

Jag föreslår att du börjar att prata med din läkare.


Inte riktigt det du letade efter?

Gör en sökning. | Eller ställ din egen fråga här.

Prenumerera på nyhetsbrevet som kommer varje onsdag kväll med senaste veckans inlägg.

Symptom och problem som nämns här på sajten kan vara biverkningar av läkemedel. Rapportera gärna biverkningar till Läkemedelsverket.

Om Fredrik Hed

Apotekare och medicinjournalist, just nu redaktör för Diabetesförbundets medlemstidning Allt om Diabetes. Tidigare chefredaktör för Reumatikervärlden, Läkemedelsvärlden, Evidens och Tidningen Apoteket. Ofta anlitad moderator, bland annat i Almedalen.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *