Senaste nytt!
Hem / Sjukdomar / Mage/Tarm / Jag får diarré när jag tar Antabus – vad kan jag göra?

Jag får diarré när jag tar Antabus – vad kan jag göra?

Jag dricker för mycket alkohol, alkoholism, samt har dessutom blod- och zinkbrist. Jag tar bland annat Antabus, samt Fluoxetin, Emegesan samt Duroferon.

De senaste gångerna när jag har tagit antabus så har jag mått illa och fått diarré. Det går över efter ca tre timmar. Är det något i Antabusen som inte går ihop med det andra. Har ätit dom mot och järnbrist i ca en månad. Fluoxetinen har jag tagit i ca två månader.

M

Diarré är en vanlig biverkan med Antabus, men den går vanligtvis över efter någon/några veckor.

Läs mer här om Antabus.


Inte riktigt det du letade efter?

Gör en sökning. | Eller ställ din egen fråga här.

Prenumerera på nyhetsbrevet som kommer varje onsdag kväll med senaste veckans inlägg.

Symptom och problem som nämns här på sajten kan vara biverkningar av läkemedel. Rapportera gärna biverkningar till Läkemedelsverket.

Om Fredrik Hed

Apotekare och medicinjournalist, just nu redaktör för Diabetesförbundets medlemstidning Allt om Diabetes. Tidigare chefredaktör för Reumatikervärlden, Läkemedelsvärlden, Evidens och Tidningen Apoteket. Ofta anlitad moderator, bland annat i Almedalen.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *