Hem > Depression > Varför får jag hjärtklappning av min medicin?
Paroxetin tillsammans med amitriptylin kan ge hjärtklappning som biverkan

Varför får jag hjärtklappning av min medicin?

Jag behandlas för ångest, och smärta i trigeminusnerven, och äter 40 mg och 10 mg amitriptylin. Men när jag tagit dom får jag hjärtklappning som tusan, som håller på i över en timme. Så nu är jag orolig för att det kan vara farligt?

Jag tar även Xanor, samt i form av och c-vitamin.

57 årig kvinna

Paroxetin tillsammans med amitriptylin kan ge ökad hjärtfrekvens som ”biverkan”. Kombinationen bör generellt sett undvikas.

Hjärtklappning som följd

Det orsakas av att paroxetin blockerar ett enzym i levern som bryter ner amitriptylin. Därmed blir dosen av amitriptylin för hög i blodet och kroppen, med bland annat hjärtklappning som följd.

Om du måste ha dessa kan du prova att sänka dosen av amitriptylin.

Prata med din läkare om att sänka dosen eller hitta ett alternativ till amitriptylin.

LÄS MER: Jag får diarré när jag tar Antabus – vad kan jag göra?

 

_____________________________________________________________

Vill du ha mer?

Prenumerera på nyhetsbrevet. Kommer varje onsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga och få svar direkt till din e-post.

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning?

Hittade du inte vad du letade efter? Sök i rutan nedan:

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.