Hem > Biverkning > Jag får diarré när jag tar Antabus – vad kan jag göra?
Antabus

Jag får diarré när jag tar Antabus – vad kan jag göra?

Jag dricker för mycket , alkoholism, samt har dessutom blod- och zinkbrist. Jag tar bland annat , samt Fluoxetin, Emegesan samt .

De senaste gångerna när jag har tagit antabus så har jag mått illa och fått diarré. Det går över efter ca tre timmar. Är det något i Antabusen som inte går ihop med det andra. Har ätit dom mot zink och i ca en månad. Fluoxetinen har jag tagit i ca två månader.

M

Diarré är en vanlig biverkan med Antabus, men den går vanligtvis över efter någon/några veckor.

Prata med läkaren om det inte går över.

Antabus är ett läkemedel som används mot alkoholberoende. Läkemedlet ska användas som ett stöd då man helt måste avstå från att dricka alkohol. Om man tar medicinen tillsammans med alkohol får man mycket obehagliga, och ibland farliga symtom, även mindre mängder alkohol gör att man mår dåligt. I regel ska man ta medicinen under övervakning i samband med besök på mottagning. Medicinen kan också kombineras med annan .

Medicinen innehåller det verksamma ämnet disulfiram.

LÄS MER: Kan sertralin ge ljusare avföring?

 

_____________________________________________________________

Vill du ha mer?

Prenumerera på nyhetsbrevet. Kommer varje onsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga och få svar direkt till din e-post.

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning?

Hittade du inte vad du letade efter? Sök i rutan nedan:

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.