Hem > Biverkning > Kan biverkningar komma efter doshöjning?
Doshöjning kan orsaka biverkningar

Kan biverkningar komma efter doshöjning?

Jag behandlas för och ökade dosen av från 100 mg till 150 mg för en vecka sen.

Nu börjar huvudvärken och tröttheten (dåsighet) komma tillbaka. Känner mig konstig i kroppen.

Är det möjligt att kommer igen efter av sertralin?

Bd

Om du t ex står på 100 mg har kroppen vant sig vid och ”ställt in sig” efter det. Då har det blivit ett jämviktsläge som du rubbar om du höjer dosen. Och just sertralin påverkar ett väldigt känsligt system i kroppen.

Doshöjning kan göra att biverkningar uppstår

Om du sen höjer dosen, blir det som att du börjar om och kroppen måste återigen ”vänja sig” vid den nya dosen. Så ja, det kan hända att biverkningar uppstår när du höjer (eller sänker) dosen av ett . Normalt går det över efter 1-2 veckor.

Om det inte går över kan det vara så att det helt enkelt är en för hög dos. Prova då att sänka dosen igen, eller byt till ett annat preparat. Normal dos för sertralin vid depression är mellan 50 och 200 mg, så det borde inte vara en för hög dos för dig. Låt det gå en vecka eller två, det bör stabilisera sig och biverkningarna bör gå över.

LÄS MER: Jag blir torr i munnen av min antidepressiva medicin sertralin

 

_____________________________________________________________

Vill du ha mer?

Prenumerera på nyhetsbrevet. Kommer varje onsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga och få svar direkt till din e-post.

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning?

Hittade du inte vad du letade efter? Sök i rutan nedan:

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.