Hem > Biverkning > Kan jag bli lös i magen av Zoloft?
lös i magen

Kan jag bli lös i magen av Zoloft?

Jag har panikångest och agorafobi (torgskräck). För detta tar jag 25 mg. Jag har tagit det i två omgångar. Jag började för cirka åtta år sedan och då kände jag inget konstigt.

Nu har jag startat igen och jag blir så lös i av dem. Kan man få dålig av Zoloft?

Vad kan man göra åt det?

/Lag, 34

Ja, du kan bli lös i magen av dem, men normalt är det övergående och slutar av sig själv. Om det inte gör det efter 1-2 veckor, prata med läkaren om att få något annat istället.

Eller köp Imodium (loperamid) receptfritt på apoteket. Det motverkar diarré.

Loperamid används mot diarré, till exempel turistdiarré eller annan tillfällig diarré. Läkemedlet kan också användas exempelvis vid kronisk diarré och efter tarmoperationer om en har rekommenderat det.

Tarmen rör sig hela tiden och driver på så sätt tarminnehållet framåt. Loperamid minskar dessa tarmrörelser så att det tar längre tid för födan att passera genom tarmen. Då hinner mer vatten sugas upp från tarminnehållet. Avföringen blir fastare och du får mindre behov av att tömma tarmen. Dessutom minskar läkemedlet den ökade utsöndringen av vätska in i tarmen vid diarré. Loperamid påverkar dock inte själva orsaken till diarrén.

_________________________________________________________________________________________________

Vill du ha mer?

Prenumerera på nyhetsbrevet. Kommer varje onsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga och få svar direkt till din e-post.

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning?

Tipsa en vän - klicka på dela-knapparna nedan.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *