Hem > Biverkning > Kan jag få tinnitus av Enalapril?
tinnitus av Enalapril

Kan jag få tinnitus av Enalapril?

Jag undrar om jag kan få av Enalapril? Jag har fått den medicinen för mitt höga . Ungefär en vecka efter att jag började hörde jag ett ringande ljud i öronen.

Det är jättejobbigt och jag undrar om jag måste stå ut med detta. 

Bertil

Tyvärr finns det en liten risk att man kan få tinnitus av . Den står listad i Fass som en mindre vanlig biverkan, och kan förekomma hos upp till 1 av 100 användare.

Kan jag få tinnitus av Enalapril? Biverkning enalapril tinnitus

Även om den är ovanlig, finns det flera vanliga som har tinnitus som biverkan. Det är läkemedel som:

  • Antibiotika: Klaritromycin, ciprofloxacin, tetracyklin
  • Antivirala medel: Ganciklovir
  • Smärtstillande: Aspirin, ibuprofen, piroxikam, celecoxib
  • Hjärtläkemedel: Furosemid, amilorid, , ramipril, enalapril, diltiazem
  • Antikonvulsiv/kramplösande: Carbamazepin, amitriptylin
  • Antihistamin: klorfeniramin

Varför dessa orsakar tinnitus är inte klarlagt.

Nej, du ska inte behöva stå ut med detta. Det finns en massa andra bra mediciner för att behandla ditt höga blodtryck. Prata med din läkare och be om något annat.

_____________________________________________________________

Vill du ha mer?

Prenumerera på nyhetsbrevet. Kommer varje onsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga och få svar direkt till din e-post.

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning?

Tipsa en vän - klicka på dela-knapparna nedan.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att förhindra skräppost. Lär sig hur dina kommentardata behandlas.