Hem > Biverkning > Kan mina läkemedel ge huvudvärk och göra mig yr?

Kan mina läkemedel ge huvudvärk och göra mig yr?

Jag fick en 2013, och tar sedan dess 80 mg och Trombyl 0,75 mg. Sedan ett och ett halvt år tar jag också 10 mg. Samtliga 1 tablett om dagen.

Jag har en lätt som kommer och går. Har lite svårt med balansen ibland. Känner mig lite fumlig samt lite groggy, från och till. Yrsel och balansen samt huvudvärken har jag haft i ca: 3-4 år. Där yrseln kom först.

Kan det vara dessa som orsakar mina problem?

Går på undersökning hos Hjärt- & kärlcentrum i Södertälje 1 gång per år.

/TsP49

Efter vad du uppger har du haft dessa problem ungefär lika länge som du har haft dessa läkemedel, eller kanske att besvären tom kom innan du började med läkemedlen.

Troligen inte läkemedlen som orsakar huvudvärk

Oavsett så tror jag inte att det är dina läkemedel som orsakar dessa problem, därför att om det är biverkningar går de i regel över efter några veckor när kroppen vant sig. Både yrsel och huvudvärk finns som biverkan på både Ezetrol och Atorvastatin, men jag tror inte att de orsakar dem.

Däremot tycker jag att du kanske har en lite för hög dos atorvastatin, 80 mg, speciellt som du också tar 10 mg Ezetrol som också ska sänka kolesterolet i blodet.

Hur ligger dina blodfetter? Behöver du båda, och ffa behöver du 80 mg atorvastatin?

Jag föreslår att du kollar upp detta med hjärt-kärlcentrum i Södertälje nästa gång du ska dit.

LÄS MER: Kan jag ta Voltaren samtidigt med medicin för blodtrycket?

 

_____________________________________________________________

Vill du ha mer?

Prenumerera på nyhetsbrevet. Kommer varje onsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga och få svar direkt till din e-post.

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning?

Hittade du inte vad du letade efter? Sök i rutan nedan:

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.