Hem > Biverkning > Jag blir torr i munnen av min antidepressiva medicin
torr i munnen

Jag blir torr i munnen av min antidepressiva medicin

Jag tar 50 mg sedan två månader, på grund av depression och ångest, och för ca tre veckor sedan ökade jag dosen till 100 mg eftersom jag tyckte att jag ännu mådde dåligt.

Mitt stora problem är att när jag ökade dosen blev jag så fruktansvärt torr i munnen och det gör att jag känner mig otroligt rastlös för detta! Igår gick jag ner till 50 mg igen.

Finns det någon annan antidepressiv medicin som man inte blir torr i munnen av? Jag står inte ut!

/Eva

Det är ett jobbigt problem med . Alla antidepressiva läkemedel har tyvärr denna , jag satt och tittade igenom de allra flesta av dem och de har alla denna biverkan.

Jag blir torr i munnen av min antidepressiva medicin Biverkning Depression Ångest depression Efexor muntorrhet sertralin venlafaxin ångest

Mindre torr i munnen med venlafaxin

Venlafaxin (Efexor) har möjligtvis lite mindre rapporterad biverkan av muntorrhet. Du skulle också kunna prova att byta till ett annat preparat i samma klass, t ex , paroxetin eller .

Jag föreslår att du börjar att prata med din läkare.

LÄS MER: Hur länge ska jag ta antidepressiv medicin?

 

_____________________________________________________________

Vill du ha mer?

Prenumerera på nyhetsbrevet. Kommer varje onsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga och få svar direkt till din e-post.

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning?

Tipsa en vän - klicka på dela-knapparna nedan.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.