Hem > Biverkning > Blir det inte för mycket betablockerare?
betablockerare

Blir det inte för mycket betablockerare?

Jag är 79 år och har samt glaukom, högt tryck i ögonen.

Varje dag tar jag 10 mg , 20 mg och Timosan ögondroppar.

Men blir det inte för mycket betablockerare? Tre stycken som alla tre har samma sorts biverkningar. Trycket ligger bra, men biverkningarna är hur jobbiga som helst. Jag har kraftig yrsel, migränliknande huvudvärk, det flimrar som en dimma framför ögonen, och jag har en allmän trötthets- och sjukdomskänsla i hela kroppen.

/Yrhättan

Du tar inte tre betablockerare:

  • Amlodipin är en kalciumantagonist, den tar du troligen för ditt blodtryck
  • Enalapril är en ACE-hämmare, den tar du troligen också för ditt blodtryck
  • Timosan är en som används lokalt i ögat mot glaukom

Du ligger på maxdos av både amlodipin och enalapril. Eftersom trycket ligger bra, och du känner av biverkningar, skulle jag rekommendera att du pratar med läkaren för att testa att sänka doserna av amlodipin eller enalapril. Ta en i taget – inte båda samtidigt.

Om blodtrycket ökar när ni testar att sänka doserna av amlodipin och enalapril, pröva då att lägga till ett tredje preparat för blodtrycket, istället för att höja doserna igen. Det är bättre med tre i låga doser än två läkemedel med högre doser.

Timosan kan ge dimliknande syn som biverkan, men den ska normalt vara övergående.

LÄS MER: Hur skiljer sig metoprolol och metoprolol retard?

 

_____________________________________________________________

Vill du ha mer?

Prenumerera på nyhetsbrevet. Kommer varje onsdag kväll med veckans alla inlägg.

Ställ en egen fråga och få svar direkt till din e-post.

Här kan du få 15 tips för en bättre läkemedelsanvändning?

Hittade du inte vad du letade efter? Sök i rutan nedan:

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.