Hem > Serotonergt syndrom

Serotonergt syndrom

Om du tar flera läkemedel som påverkar halterna av serotonin i hjärnan finns en liten risk för så kallat serotonergt syndrom. Det är mycket ovanligt och innebär att serotoninsystemet överstimuleras. Symtomen är till exempel hög feber, muskelsammandragningar, skakningar, oro, rastlöshet, förvirring, hjärtklappning, svettningar eller diarré. Att få alla symtom är väldigt ovanligt. Men om du får något eller några av symtomen ska du genast kontakta läkare.

På grund av risken för serotonergt syndrom bör du till exempel inte använda vissa antidepressiva läkemedel samtidigt. Du bör inte heller använda växtbaserade läkemedel som innehåller johannesört tillsammans med antidepressiva läkemedel.

Antidepressiva läkemedel kan påverka eller påverkas av många andra läkemedel. Därför är det viktigt att du berättar för läkaren vilka andra läkemedel du använder.

Källa: 1177.se

Läs mer om serotonergt syndrom

Brintellix till Sertralin

Kan jag byta rakt av från Brintellix till Sertralin?

Det ska inte vara något problem att avsluta behandlingen med Brintellix (vortioxetin) direkt. Det behövs alltså ingen uttrappning av den ...
Läs Mer
Du behöver inte oroa dig för serotonergt syndrom i det här fallet.

Behöver jag oroa mig för serotonergt syndrom?

Nej då, du behöver inte oroa dig för det i det här fallet. Ingen risk för serotonergt syndrom Risken för detta ...
Läs Mer
Det är inte optimalt att kombinera Sertralin och Mirtazapin

Går det bra att kombinera Sertralin och Mirtazapin?

Det är inte en optimal kombination men det kan fungera. Välj i så fall lägsta möjliga dos av båda läkemedlen ...
Läs Mer
Du bör inte kombinera flera antidepressiva läkemedel

Kan man kombinera Valdoxan med Lyrica, Mirtazapin och Sertralin?

Valdoxan går ganska bra med dessa läkemedel. Sertralin och mirtazapin fungerar inte så bra ihop eftersom de kan ge så ...
Läs Mer
Det är inte lämpligt att kombinera johannesört och tryptofan

Kan jag kombinera Johannesört med tryptofan?

Nu skriver du inte varför du tar dessa, men jag antar att det är pga nedstämdhet eller lättare depression. Jag ...
Läs Mer