Hem / Biverkning / Medicinen har tagit bort min sexuella lust och förmåga
sexuella lust

Medicinen har tagit bort min sexuella lust och förmåga

Jag har nervsmärta i ansikte, samt ångest. För detta tar jag Gabanpentin 600 mg om dagen för nervsmärtan, samt 20 mg för ångest.

Sedan jag började med dessa mediciner har jag tappat bort mitt samliv, min sexuella lust är borta och jag har svårt att få orgasm. Jag undrar vad jag kan göra för att få tillbaka allt det här och om det beror på medicinen?

/Susanne

Både och citalopram kan påverka sexuell lust och förmåga, även hos kvinnor. Så det är möjligt att dessa läkemedel har orsakat de problem du beskriver. Nästan alla läkemedel som påverkar det centrala nervsystemet har tyvärr dessa – i viss grad.

Läkemedel ska alltid användas i lägsta möjliga effektiva dos, för att minska biverkningar. Har du prövat att sänka dosen? Om inte, prata med din läkare om att göra det.

Ett annat sätt kan vara att du tar dina läkemedel på en tidpunkt då det normalt är lång tid kvar till sexuell aktivitet (på morgonen om ni har sex på kvällen etc).

Om det inte fungerar finns det andra läkemedel att pröva. Prata med din läkare om det.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *